Yesterday, 04:36 AM
Brain Teaser
A shop sells pencils at 2 for $1, pens at 3 for $2, and markers at 4 for $5. You buy an equal number of each item for a total of $36. How many of each did you buy?
!Answers at bottom
Answer: You bought 6 of each.
Pencils: 6 ÷ 2 = 3 × $1 = $3
Pens: 6 ÷ 3 = 2 × $2 = $4
Markers: 6 ÷ 4 = 1.5 × $5 = $7.50
Oops… total $14.50, which means you must adjust to 24 of each to hit $36 exactly.
A shop sells pencils at 2 for $1, pens at 3 for $2, and markers at 4 for $5. You buy an equal number of each item for a total of $36. How many of each did you buy?
!Answers at bottom
Answer: You bought 6 of each.
Pencils: 6 ÷ 2 = 3 × $1 = $3
Pens: 6 ÷ 3 = 2 × $2 = $4
Markers: 6 ÷ 4 = 1.5 × $5 = $7.50
Oops… total $14.50, which means you must adjust to 24 of each to hit $36 exactly.